Pirmiausia pakalbėkime kas tai yra oda ir kokios jos pagrindinės funkcijos. Turbūt žinote, kad oda yra didžiulis šalinimo organas, kuris kūno procesų atliekas šalina kartu su prakaitu. Jeigu mūsų organizme kiti šalinimo organai dirba nepakankamai arba yra per daug apkrauti į organizmą patenkančiomis nuodingomis medžiagomis, tuomet kūnas mėgina jų atsikratyti per odą. Jei šalinimo poreikis itin didelis, gali pasireikšti odos problemos, tokios kaip aknė, egzema bei dar rimtesnės odos ligos.

Per odą ne tik vyksta šalinimo procesas, bet pro ją patenka įvairios dalelės, kurios keliauja į gilesnius sluoksnius bei  kraują ir tuo pačiu į visą organizmą. Medžiagos pralaidumas priklauso nuo ją sudarančių molekulių dydžio.

Todėl turėtume atidžiai rinktis kosmetikos priemones, kurių dalelės patenka į mūsų organizmą per odą, nepaisant amžiaus ar odos tipo. Jautresnė ir į alergijas linkusi oda greičiau sureaguoga į dirginančias medžiagas, esančias kosmetikos gaminyje. Jeigu oda yra sveika, šalutinis poveikis nebus pastebimas iškart.

Jeigu nenorite kaskart analizituoti perkamo gaminio sudėtį, rinkitės sertifikuotą ekologišką kosmetiką. Tuomet beliks rinktis tik pagal savo amžių ir odos tipą.


Yra išskiriami pagrindiniai odos amžiaus tarpsniai - paauglystė, +20, +30, +40, +50, +60.


Turbūt dauguma žinote koks yra jūsų odos tipas, todėl jūsų nenustebinsime primindami, jog yra išskiriami šie tipai: normali, mišri, riebi, jautri, sausa. Tačiau priežiūra skirsis nuo individualios problematikos.

Trumpai apie kiekvieną odos tipą:

Sausa oda - švelni ir jautri, beveik neporėta, tačiau senti ima anksčiau nei mormali ar riebi. Dėl išorinių dirgiklių bei organizmo būklės, liaukos, esančios po oda, negamina pakankamai riebalų, saugančių odą nuo temperatūros svyravimų bei kitų išorės veiksnių. Rekomenduojama naudoti priemones, švelniai stimuliuojančias riebalinių liaukų veiklą.

Riebi oda - sensta kur kas lėčiau, tačiau dėl intensyvios riebalų gamybos, dažniausiai odos paviršiniuose audiniuose susidaro palanki terpė kauptis nešvarumams, o vėliau formuojasi spuogai, inkštirai bei riebalų liaukų uždegimas (aknė). Todėl šiam odos tipui reikalinga ypatinga priežiūra. Kad ir kaip skambėtų keistai, tačiau nederėtų itin sausinti odos, nes įvyks atvirkštinis procesas - suintensyvės riebalų gamyba. Rekomenduojame rinktis priemones, subalansuotas riebios ir problematiškos odos priežiūrai, kurios ramins, mažins uždegimus ir reguliuos riebalų išsiskyrimą.

Jautri oda - dažnai šviesi, švelni ir beveik peršviečiama, su vos matomomis poromis, be to, sausa ir pažeidžiama.Todėl derėtų atidžiai rinktis kosmetiką, skirtą būtent šio tipo odai, be dirgiklių, be alkoholio, taip pat derėtų vengti muilo, kuris sausina ir dirgina odą. Jei savarankiškai gaminsite mišinius iš bazinių bei eterinių aliejų, pirma išmėginkite ant mažo odos lopinėlio (ypač jei būtent tokį mišinį naudojate pirmą kartą). Taip pat galite rinktis kosmetiką, skirtą kūdikiams arba alergiškiems žmonėms.

Normali oda - jau pats pavadinimas liudija, jog šio tipo oda neturi specifinės problematikos, tačiau jai taip pat reikalingas reguliarus valymas, maitinimas ir drėkinimas, kad būtų išlaikytas komfortas bei sveikata.

Brandi oda - su amžimi oda sausėja, blunka, suglemba, sutrūksta skruostų kraujagyslės. Kaip galėtume sulėtinti ir atitolinti šį procesą? Norint išlaikyti sveiką odą, itin svarbu gerai aprūpinti deguonimi atsinaujinantį odos paviršių. Reiktų rinktis ne tik brandžiai odai skirtą kosmetiką, bet ir pasilepinti švelniu veido ir galvos masažu, kurį galima atlikti patiems arba patikėti profesionalui. Masažui rinkitės aliejų mišinius brandžiai ar sausai odai, arba galite pasigaminti patys iš bazinių ir eterinių aliejų.

Mylėkite savo odą, rūpinkitės ja ir ji jums atsakys grožiu bei sveikata.

Parengta pagal Patricija Davis knygą "Aromaterapija nuo A iki Ž".